Sausio mėnuo - idealus metas iš naujo pradėti tai, kam praėjusiais metais pritrūko laiko. Galime kalbėti apie seniai užmirštus gyvenimo tikslus ar siekius, tačiau viskas prasideda nuo mūsų galvos, o tiksliau - tikslingo minčių dėstymo. Panašu, kad sklandus žodynas ir konteksto dėliojimas svarbus ne tik vidurinės mokyklos rašiniui, bet ir mūsų vidinei ramybei palaikyti. Sakysit, kaip susijusios mūsų mintys ir mūsų verbalika? O kaip nusistatyti gyvenimo tikslus, jei juos formuluoti galvoje sekasi itin skurdžiai?
Būtent dėl nesugebėjimo mintyse išreikšti savo jausmų, emocijų, tikslų ar savijautos kyla daugiausia problemų. Tad kodėl šio mėnesio nepaskyrus vidiniam galvos valymui ir švarinimui? Naivu tikėtis, jog valymo darbai bus lengvi ir malonūs, tačiau jie neabejotinai būtini norint gyventi įvairiapusį ir pilnavertį gyvenimą. Būtent tokį, apie kurį kiekviena mūsų galvojame kiekvieną dieną. Šis mėnuo draudžia galvoti apie tai, kokios vargšės, aukos ar nelaimingos mes esame. Sausį lai analizuokime priežastis ir jų pasekmes.
Kiekvieną vakatą prieš užmigdamos prisiminkite tris gerus ar maloniai nuteikusius dienos įvykius. Tai neprivalo būti mega-įvykis. Ne, jums nebūtina susižadėti, nebūtina būti paaukštintai darbe. Pakanka malonaus pokalbio su bankininke, kuri prisiminė jus aptarnavusi prieš pusmetį (jei ji jūsų neprisimena, priminkite apie save pati - nustebsite, kaip stipriai pakelsite pavargusios merginos nuotaiką ir savijautą); juokingos situacijos pašte, kuomet vyras bandydamas išsikeisti 500 eurų pokštavo apie padirbtus pinigus, ar dėl itin slidžių ne žieminiam orui pritaikytų batų kaltės ledo čiuožyklos gatvėse - iš paprastų smulkmenų susideda bendra mūsų savijauta. Kiekvienas malonus dienos nuotykis leidžia gerą savijautą išlaikyti ilgiau. Teigiamos emocijos - kaip mūsų raumenys - tik treniruojamos sustiprėja ir pradeda veikti savaime.
Prisiminkite ir tai, dėl ko tą dieną jums teko jaustis nemaloniai. Nors didžioji dalis pozityvaus mąstymo šalininkų vengia neigiamų minčių temos, galima daryti prielaidą, jog neigiamų situacijų analizė gali leisti dar kartą apžvelgti savo savijautą ir elgesį nemalonių situacijų metu. Apgalvokite savo elgesį: galbūt buvo galimybė pakeisti savo elgesį tokiu, kuris būtų sukėlęs mažiau neigiamų emocijų ar streso? Nemalonių situacijų gyvenime neišvengsime. Neretai pastarosios pasitaikys tokios, kurioms tiesioginės įtakos padaryti nepavyks. Tad turite dvi galimybes - pasiduoti pykčiui ir prigimtinei argesijai arba pabandyti į situaciją pažvelgti iš kitos pusės. Niekas kitas nenuodija mūsų minčių. Tai darome patys.
Kiekvieną rytą atsikėlus prisiminkite tris priežastis, kodėl šiandien keltis itin smalsu. Ir vėl nebūtina smalsumo žadinti dideliais žingsniais. Galbūt vakar įsigijote naują lūpų pieštuką, kurį labai maga išmėginti darant rytinį makiažą? Galbūt turite naują kavos gaminimo receptą, kurį sužinojote iš geros draugės? O galbūt šiandien galite rasti sau laisvą pusvalandį peržvelgti naujai mylimiausio serialo serijai? Ne? Tuomet tiesiog užsibrėžkite tikslą parašyti senai girdėtai personai, kurios elgesys kelia pozityvumą ir įkvėpimą. Energiją kitiems ne tik duodam, bet ir imam. Pokalbis su energija trykštančiu žmogumi neabejotinai gali padėti prisiminti, kad jos ne mažiau turime ir pačios.
Palikite laiko kokybiškam miegui, tačiau laiką planuokite taip, kad diena būtų ilga ir efektyvi. Ne paslaptis, nes neišsimiegojęs žmogus - piktas žmogus. Tačiau neleiskite miegui pasiglemžti didžiosios dienos dalies. Patikėkite - gyvenimas daug smagesnis, kai jį gyvename aktyviai, o laiką naudojame ne tik miegui. Pabandykite atsikelti anksčiau nei įprasta. Pasimėgaukite naujai atsiradusia valanda savo dienoje. Skirkite ją tam, kam niekad nerandate laiko - meditacijai, keliems knygoms puslapiams, skaniems pusryčiams, plaukų kaukei ar lengvabūdžiui mylimiausių portalų skaitymui. O galbūt valandą praleisite besiklausydamos mylimiausios muzikos? Neabejotinai papildoma valanda mėgstamiausiems pomėgiams suteiks daugiau energijos nei gali suteikti brangiausi ir kokybiškiausi vitaminai.
Kalbėkite. Dalinkitės savo dienos įspūdžiais ir vidiniais išgyvenimais su aplinkiniais. Treniruokite save savo mintis reikšti kaip įmanoma išsamiau. Aplinkiniai pamatę pavyzdį pradės daryti lygiai tą patį. Juk per galvą negausite dienos pabaigoje paskambinusios mamai ir papasakojusios daugiausiai laimės sukėlusiu įvykiu tą dieną. Tai gai būti ta pati smulkmena banke, tačiau pakartotinis malonios minties kartojimas dar kartą gerus jausmus sukels ne tik jums, bet ir žmogui, kuriam juos pasakojate. Nenustebkite, jei kitą kartą panašaus "atlygio" sulauksite ir iš aplinkinių. Ne visi gimėm ekstravertais, tačiau tai nereiškia, kad intravertai nemoka kalbėti.
Užuot verkšlenusios prisiminkime, kad tik pačios statome savo gyvenimą, neleiskime jo kokybei įtaką daryti aplinkiniams arba, dar blogiau, savo pačių nekontroliuojamoms mintims. Valdykime ir jas, ir savo gyvenimą!
Daugiau įrašų rasite mano bloge.