Sausis jau įpusėjo, o naujųjų metų išvakarėse parašytos rezoliucijos išblėsta įsibėgėjusioje rutinoje. Atrodo, kad po Trijų Karalių nukabintos kalėdinės lemputės ir šventiniai papuošimai kartu išsinešė visą entuziazmą ir troškimą pakeisti savo gyvenimą.
„Pakeisti“ – stiprus, didelis ir bauginantis žodis. Jeigu nori ką nors pakeisti, turi perlipti per save ir išlipti iš komforto zonos. Tingi žmogiška prigimtis muistosi ir šnabžda „nemalonu“. Dėl šios priežasties metai iš metų naujųjų metų rezoliucijos tik ir lieka tuščiais pažadais sau. O tai reiškia, kad mums kažko vis dar trūksta, kad jaustumėmės laimingi ilgiau nei trunka sėkmingas pokalbis telefonu su žmogumi iš darbuotojų atrankos centro, pirmas nedrąsus ir be galo saldus bučinys, džiaugsmas dėl artėjančių geriausios draugės vestuvių ar šiltos kakavos poveikis žvarbų sausio vakarą. Kai maži džiaugsmai išblėsta, užklumpa realybė. O ši ne visada maloni. Nors galėtų tokia būti. Gana lengvai.
Šiemet siūlau imtis kiek kitokios strategijos – ne keisti savo gyvenimą iš pagrindų, o tiesiog jį sutvarkyti . Lygiai taip pat, kaip tvarkome savo namus, siurbiame kilimus, valome langus ir reguliariai išnešame šiukšles. Lygiai taip pat, kaip keičiantis sezonams reorganizuojame savo spintą ir atsisveikiname su nereikalingu turtu. Lygiai taip pat, kai pasibaigus mokslo metams tvarkomės stalčius, išmetame nereikalingus popierius ir visas knygas sudedame tvarkingai į lentyną.
„Sutvarkyti“ – paprastas ir aiškus žodis, nurodantis, kad tereikia sudaryti tvarkymo planą ir pasikinkius visas valymo priemones po truputį iškuopti visą netvarką iš savo gyvenimo. Žinau, tingi žmogiška patirtis vis tiek muistosi, trypčioja ir šiek tiek spyriojasi, nes tvarkymasis nėra pati smagiausia veikla. Bet susitvarkius namus ir patogiai įsitaisius ant sofos prie mėgstamo filmo, aplanko ramybė ir kiti malonūs jausmai. Tad metas susidaryti gyvenimo tvarkymosi planą!
1. RASTI LAIKO SAU ARBA PRISIJAUKINTI VIENATVĘ
Reguliariai leisti laiką vien tik savo draugijoje yra būtina Ši draugija neatrodo pati maloniausia? Tai ženklas, kad reikia sunerimti ir savo darbotvarkėje įterpti kuo daugiau laisvo laiko sau tam, kad įsiklausytum į savo poreikius, troškimus, peržiūrėtum savo gyvenimo planus ir vertybes. Nuolatos būdami tarp žmonių, mes neretai perimame svetimas vertybes, svajones, gyvenimo tikslus ir modelius, laisvalaikio praleidimo būdus ir pamirštame, kas yra svarbu mums. Būtent todėl mes ir negalime jaustis laimingais, nes bandome save įsprausti į mums netinkančius rėmus.
Skirsk bent valandą per dieną ar visą sekmadienį tik sau. Išjunk telefono garsą, socialinius tinklus ir neleisk jokiam žmogui būti šalia ir drumsti tavo ramybės. Ką tuomet veikti? Užsiimti mėgstama ar pamiršta veikla ir analizuoti savo gyvenimą. Tik atsiribojus nuo išorinių veiksnių, galima įsiklausyti, ko iš tiesų trokštam gyvenime ir kas trukdo mums gyventi savo svajonių gyvenimą. Rasti atsakymus į visus klausimus ir neužmiršti idėjų puikiai padeda senas geras draugas dienoraštis. Žinau, dienoraščio rašymas atrodo dvylikamečių mergaičių veikla, tačiau popieriuje užrašytos mintys turi magiškų galių – tai padeda nusiraminti, sudėlioti visas mintis į lentynėles ir stalčiukus bei parengti tvarkymosi planą.
2. MYLĖTI SAVE
Meilės sau nereikia painioti su egoizmu ar egocentrizmu. Mylėti save reiškia priimti save su visais pliusais ir minusais – tiek išorėje, tiek viduje. Tobulų žmonių niekada nebuvo ir nebus, tačiau visą gyvenimą turime stengtis būti geriausia savo versija. Juk neveltui sakoma, kad norint pakeisti pasaulį, reikia pradėti nuo savęs.
Pamilti save pavyks tik tada, kai tai bus vidinis troškimas tapti laimingu žmogumi, o ne išorinių veiksnių nulemtas tikslas. Šie išoriniai veiksniai yra puikiai pažįstami: noras į savo pusę palenkti žavųjį kazanovą ar dailią širdžių ėdikę, šeimos ir giminių spaudimas įgyvendinti jų numatytus tavo gyvenimo tikslus, troškimas pritapti prie šaunios draugų kompanijos ar noras atitikti visuomenės ir žiniasklaidos primestus „laimingo ir sėkmingo“ gyvenimo standartus.
Pagrindinis žingsnis ir sunkumas, su kuriuo susidursi yra būtinybė atvirai sau pripažinti savo trūkumus ir sukauptas problemas. Kai tai padarysi, pradėsi ieškoti būdų, kaip šiuos trūkumus panaikinti ar sušvelninti. Svarbiausia nepamiršti, kad bet koks pokytis yra laimėjimas. Matydamas progresą žmogus tampa laimingesnis, o čia gimsta meilė sau.
Kas bus kai pamilsi save? Neleisi kitiems su tavimi elgtis nepagarbiai ir nederamai, atsakingiau priimsi įvairius sprendimus ir pasiūlymus, mažiau leisiesi į abejotinus nuotykius, galbūt atsisakysi blogų ar žalingų įpročių, o galbūt pagaliau nueisi ir į sporto klubą. Svarbiausia, kai pamilsi save, galėsi mylėti kitus.
3. ATSISVEIKINTI SU TOKSIŠKAIS ŽMONĖMIS
Mus supanti aplinka tiesiogiai veikia mūsų emocinę būseną, tad, jeigu norime jaustis gerai, turime aplink save sukurti tinkamą aplinką. Apsidairyk aplinkui ir įvertink, kokie žmonės tave supa ir paklausk savęs, kodėl tu esi su jais? Nemalonu tai sakyti, tačiau nuodingi gali būti tiek draugai, tiek mylimieji, tiek bendradarbiai.
Toksiškiems draugams yra svarbūs ir įdomūs tik jie patys. Jie dažniausiai atsiranda tada, kai jiems reikia pagalbos arba pastebi, kad iš jūsų gali išpešti naudos. Tokiems žmonėms nerūpi, kaip tau sekasi, kaip tu gyveni, kaip sekasi santykiai su nauju vaikinu, šaunus projektas ar darbo pokalbis. Šie žmonės nebus šalia, kai tau jų reikės, tačiau tik pabandyk atsisakyti ar neatvykti, kai jiems reikia tavęs... Iškilo pažįstami veidai? Susikaupk ir rask būdą, kaip nuo jų atsiriboti kiek įmanoma gražiau. Paprastai, tai yra žmonės, kurie minta problemomis ir negatyviomis emocijomis, tad lengvai išsisukti nepavyks, tačiau šįkart pasielk egoistiškai ir galvok, kaip geriausiai būtų tau.
Toksiškų mylimųjų kategorijai galima priskirti visus buvusius mylimuosius, kurie randa būdų sugrįžti ir sujaukti jausmus, ir visus neįsipareigojančius santykius. Nereikia knaisiotis po praeitį, pilti druskos ant žaizdų ir kurti iliuzijas „kad šiuo gyvenimo momentu man nereikia jokių rimtų santykių“. Nustok meluoti sau ir pripažink, kad visi žmonės nori meilės. Niekas neprašo pasakyti to garsiai, tačiau kai suprasi, kad nepaisant visų sunkių patirčių meilės vis tiek norisi, suprasi, kokia žala slepiasi po neįsipareigojančiais santykiais. Kuris nors vienas būtinai įsimylės. Tokie santykiai baigiasi tik druskos pylimu ant žaizdos ir eiliniu nusivylimu priešinga lytimi.
Toksiški kolegos yra smagiausia dalis, kadangi čia teks suvokti, kad būti šių žmonių draugijoje gali tekti visą gyvenimą. Arba bent jau aštuonias valandas per dieną. Kai kuriems netgi dvyliką valandų. Šių žmonių dėka ėjimas į darbą tampa tikra katastrofa, o jeigu dar darbas nemėgstamas.... Ką daryti? Rasti būdą, kaip išvengti šių žmonių skleidžiamų emocijų ir negatyvo, arba ieškoti naujo darbo. Juk jaustis emociškai gerai darbe yra nemažiau svarbu nei gauti solidų atlyginimą.
4. RASTI BENT VIENĄ PRIEŽASTĮ, KODĖL VERTA ANKSTŲ RYTĄ IŠLIPTI IŠ LOVOS
Mano baisiausia gyvenimo vizija: po penkiolikos metų ryte nuspaudus žadintuvo signalą suvokti, kad aš nekenčiu savo gyvenimo. Nekenčiu savo darbo, ištekėjau už idioto, o vaikus mielai išgrūsčiau į stovyklą neribotam laikui. Nenoriu ir niekam nelinkiu gailėtis, kad jaunystėje pritrūko drąsos pasielgti kitaip ir susikurti kitokį gyvenimą. Paprastai jau paskutiniais metais mokykloje suaugusieji mus ruošia tradiciniam gyvenimo modeliui: mokykla -> universitetas -> darbas -> vestuvės -> vaikai -> pensija. O ką daryti, jei niekaip nepavyksta laikytis šio modelio? Jį sugriauti ir sukurti savo.
Kol esame jauni turime ieškoti savęs, dalykų, kurie mus veža, mums tinkančio gyvenimo ritmo, per aukštai kilti, o po to žemai kristi. Svarbiausia užsikimšti ausis ir neklausyti, ką sako kiti. Tikėtina, kad jie bus teisūs ir mes susimausim, tačiau žinosim, kad pabandėm. Žinau, visas pasaulis sukasi aplink pinigus ir karjerą, tačiau svarbu ne imtis bet kokio apmokamo darbo, o surasti tokį, į kurį galėtum atsikelti be žadintuvo signalo.
5. MOKYTIS IŠ SAVO IR KITŲ PATIRTIES
Pakelkite rankas tie, kurie nejaučia jokios gėdos, kaltės ar graužaties dėl tam tikrų savo poelgių ar pasirinkimų. Nuoširdžiai atsakykite ar iš tiesų esate patenkinti kiekviena savo gyvenimo akimirka. Mano nuojauta sako, kad tokių žmonių nėra. Visi kada nors esame padarę šį tą, dėl ko nesididžiuojame ir negalėtume pavadinti protingiausiu sprendimu. Visa tai yra gyvenimo pamokos. Kaip ir įprastoje mokykloje, gyvenime taip pat karts nuo karto tenka pakartoti pamokas. Neretai paaiškėja, kad iš savų klaidų taip ir nepasimokome, kol ant to paties grėblio neužlipame dešimtą kartą. Pasižiūrėk atgal ir pripažink, kad klydai. Jeigu kyla noras, atsiprašyk už padaryta žalą, net jei po to praėjo keli metai. Jeigu daugiau niekada gyvenime tai nepasikartos, reiškiasi pamoką išmokai.
Gudrūs žmonės taip pat stebi kitus ir mokosi iš jų patirčių. Nesvarbu, ar tai sėkmės, ar nesėkmės istorija – kituose žmonėse mes neretai galime pamatyti savo pačių atspindžius. Stebint ir analizuojant kitus svarbiausia piktdžiugiškai nesidžiaugti, kai jie patiria nesėkmę, ir nepavyduliauti, kai jie patiria sėkmę – verčiau džiaugtis kartu su jais ir stengtis suprasti, kodėl jiems nusišypsojo laimė.
6. ATVERTI DURIS IR ĮSILEISTI
Kiekvieną mūsų yra kas nors įskaudinęs, tačiau turim išmokti į savo gyvenimus įsileisti naujus žmones. Kartais žmonės maloniai nustebina, o kartais nuvilia, tačiau visa tai vienareikšmiškai yra naudinga patirtis. Juk kiekvienas sutiktas žmogus žino šį tą, ko nežinome mes. Galbūt kolektyve atsiradusi nauja mergina taps geriausia tavo drauge, galbūt tas sutiktas nedrąsus vaikinas taps tavo gyvenimo meile, galbūt tas užkalbinęs žmogus pasiūlys svajonių darbą. Į žmones reikia žiūrėti kaip į galimybes.
Į savo gyvenimus taip pat turim įsileisti galimybes ir iššūkius. Juk dažnai atsisakome intriguojančių ir rizikingų pasiūlymų, nes tai atrodo beprotiška ir be galo baisu. Bus sunku, jeigu susimausi, tačiau kas bus, jei viskas pasiseks? Nepasitikėjimas savimi, praeities nesėkmės, baimė būti pasmerktam ir plaukti prieš srovę yra tai, kas trukdo mums surasti savo laimę. Rizikuoti reikia. Kada vėliau, jei ne dabar?
7. IŠMOKTI PASAKYTI „NE“
Kiek kartų sutikote su pasiūlymu ir kvietimu vien tik dėl to, kad buvo nesmagu atsisakyti? Neabejoju, ne kartą ir ne du. Mandagiai ištarti „ne“ pavyks tik tada, kai žinosi savo vertybes, turėsi savo svajones, tikslus ir požiūri į gyvenimą, neaukosi savęs dėl kitų kaprizingų užgaidų. Jeigu pasiryžai propaguoti sveiką gyvenimo būdą, turi ištarti „ne“ dar vienam siautulingam ir girtam vakarėliui. Jeigu nori tikros meilės, turi ištarti „ne“ tiems, kurie neturi jokių rimtų intencijų. Jeigu nori tikros draugystės, turi ištarti „ne“ apkalboms, intrigoms ir melui. Ir taip toliau.
Septyni laikomas laimingu skaičiumi. Tebūnie šie septyni punktai tampa jūsų naujųjų metų rezoliucija arba pagalbine priemone įgyvendinti tai, ką ant dailaus popieriaus lapo užrašėte naujųjų metų išvakarėse. Nelaukite rytojaus, kito pirmadienio, kito mėnesio ar dar balažin ko. Pradėkite tvarkytis šiandien. Dabar. Juk niekas nežino, kiek laiko tai truks. Ar gali būti geresnis metas detoksikacijai ir tvarkymuisi nei metų pradžia? Stebuklai per naktį nenutinka, tačiau garantuoju, kad po metų maloniai nustebsite, kad jūsų gyvenimas natūraliai pasikeitė .
Sėkmės!
Monika