Juokaujama, kad veido kontūravimas ir balinamoji dantų pasta tapo revoliucijų grožio industrijoje pabaiga. Ooo, kaip klydo šio anekdoto kūrėjai! Bene didžiausias perversmas įvyko vos prieš keletą metų ir perspjovė anuos abu šimteriopai: kalbu, žinoma, apie Youtube grožio bendruomenės susikūrimą.
Vos per gerą penkmetį video tinklaraštininkų (toliau – vlogerių) čiauškančių grožio, kosmetikos bei stiliaus temomis šiame socialiniame tinkle užderėjo daugiau nei grybų po gero lietaus. Kažkada ironiškai lepteltas „grožio guru“ epitetas dabar virto garbingu titulu bei daugybės vlogerių siekiamybe. Užsukę į Youtube socialinį tinklą rastumėte virš 180 tūkstančių grožio guru ir 1.8 milijonus jų video, kurie jau buvo peržiūrėti 45 bilijonus kartų. Nenustebinsiu: Youtube – pats populiariausias grožio informacijos šaltinis!
Visgi, čia cirkuliuojanti informacija – kiek kitokia nei įprasta. Realūs žmonės dalinasi realia patirtimi apie tikrąjį tušo, „suteiksiančio blakstienoms 5 kartus daugiau apimties“ efektyvumą. Grožio guru daugeliui tapo ne tik svarbiu patarėju renkantis ar sužinant karščiausias naujienas, bet neretai ir paskelbia galutinį „pirkti ar nepirkti?“ verdiktą. Na, o kai tarp internetinių visažo meistrų ir akimis bei ausimis klapsinčios auditorijos užsimezgė abipusis pasitikėjimo ryšys... į Youtube atkeliavo užsakomoji reklama.
Dusti, pavidole?
Kad nelabai. Tikrai nesu nusiteikusi nei prieš reklamą, nei prieš iš reklamos užsidirbančius vlogerius. Būčiau dvigubas hipokritas – juk pati pildau savo tinklaraščio puslapius, o eilinį rytą skubu atsisėsti prie darbo stalo reklamos agentūroje :) Užsakomoji reklama virtualiems grožio guru gali atnešti solidžias pajamas bei neįkainojamą galimybę savo laiką paskirti pačiai mėgstamiausiai veiklai, bet atima galimybę būti nuoširdžiam su žiūrovais. Problemą įžvelgiu tik vieną: kai pinigų poreikis priverčia reklamą nuslėpti.
Meluoja ir neraudonuoja
Youtube užsakomoji reklama – tai video, už kurio sukūrimą užsakovai vlogeriui sumoka sutartą sumą ir įgyja teisę redaguoti bei cenzūruoti patį grožio guru. Užsakomosios reklamos nereikėtų maišyti su kita grožio guru ir kosmetikos kampanijų bendravimo praktika: nemokamai atsiųstais produktais. Tai – šios industrijos standartas. Šiuo atveju video kūrėjui niekas nedraudžia būti atviram bei sąžiningam (na, o jei bando drausti, guru gali nesunkiai nusimuilinti). Užsakyto video atveju viskas primityviau: kas moka, pagal tą ir muzika groja. Užsakovai grožio guru atsirenka priekabiai: ne mažiau 10 000 Youtube kanalo prenumeratorių, bent 1 000 video peržiūrų per dieną ir jokių provokuojančių pasimaivymų prieš kamerą! Bet atitikę iškeltus kriterijus gali krykštauti iš laimės: dabar jie ne tik bus aprūpinti nemokamais produktais, bet ir sulauks piniginio atlygio už patį video sukūrimą!
Senas priežodis moko, kad skaičiuoti svetimų pinigų nedera. Drįsčiau senolių išmintį papildyti: skaičiuoti svetimų skatikų nedera, nebent jie į tą kišenę nubyrėjo tavo dėka. Mielosios! Jei esate aktyvios Youtube makiažo pamokų žiūrovės, galiu užtikrinti, jog dosniai patarimus dalinančioms vlogerėms atlyginimus uždirbote jūs! Rafinuotas melas Youtube ekrane, pasirodo, yra nepigi prekė.
Smalsu, kiek gi už jį galima tikėtis? Man irgi buvo įdomu :) Pasirodo, jog gana kuklų žiūrovų ratą turinčių vlogerių atlygis siekia apie 50 dolerių, o tos, kurių klausosi šimtai tūkstančių, už reklaminį įrašą nesibodi paprašyti ir 10 000 dolerių. Vieša paslaptis, jog bene garsiausia Youtube grožio guru Michelle Phan savo banko sąskaitą kasmet papildo 5 milijonais dolerių. Taip, perskaitėte teisingai. Meleonais.
O ko gi už pažertus pinigus tikimasi iš internetinių grožio ekspertų? Paklusnumo ir gebėjimo reklamą pateikti kuo natūraliau, o idealiu atveju – visai paslėpti. Visgi, Youtube taisyklės griežtai įsako vlogeriamsįspėti žiūrovus, jei ekrane mirgantis video yra užsakyta reklama. Netgi įžūliai reikalauja, kad būtų įvardintas užsakovas! Bet juk dosnią ranką ištiesusiai kosmetikos kampanijai tai mažų mažiausiai – nenaudinga. Tačiau Youtube naudojimo taisyklės, kaip ir visi geri įstatymų rinkiniai, turi spragų. Pasirodo, jog Youtube atstovai pamiršo (tyčia ar netyčia – šįkart nesigilinsime) įvardinti, ar apie video rėmėjus reikia pasakyti pačiame video. Pasigilinus paaiškėja, kad galima apsieiti šį faktą nurodžius komentarų skiltyje. Tyliai skaičiuojate, kiek žiūrovų atidžiai perskaito tą litaniją? Teisingai – beveik niekas.
Melagis melavo, per tiltą važiavo...
Užsakomoji reklama grožio guru atneša galimybę mėgstamą veiklą paversti karjera, o grožio produktų gamintojams leidžia savo produktus parodyti visai kitoje šviesoje. Abipusė nauda! Argi yra čia kas blogo? Tikrai taip. Kenčia kiekvienu vlogeriųžodžiu aklai pasitikintys žiūrovai... ir iki širdies gelmių sąžiningi grožio guru. Pastariesiems užsakomosios reklamos apgavystės kanda netgi skaudžiau! Nupirktomis grožio guru sapalionėmis patikėję žiūrovai blogiausiu atveju įsigys prastą prekę. Nusivylimas, aišku, didėja kartu su produkto kaina, bet c’est la vie. Netikęs produktas bus nutėkštas į šiukšliadėžę, o ereziją paskleidęs grožio guru – išjungtas visiems laikams. Tačiau apgauto žiūrovo nuoskauda neišgaruoja vos paspaudus mygtuką „unsubscribe“. Maga šį mygtuką paspausti ne tik apgaviko kanale, bet ir dar kitame, ir dar, ir dar... Juk visi tie grožio guru tokie, ar ne? Tikrai ne. Juk pirmieji apie užsakomąją reklamą bei auditorijos maustymą prakalbo patys Youtube vlogeriai! Na, tiksliau, to maustymo nepraktikuojantys. Būtent sąžiningieji guru dėl melo liūne įklimpusių kolegų ėmė prarasti ne tik auditoriją, bet ir pagarbą. Turbūt jau supratote: Youtube grožio guru sėkmė grįsta ne sukurtų video kiekiu ar jų peržiūrų skaičiumi – ją nulemia auditorijos tikėjimas pačiu tinklaraštininku. Trumpiau tariant, meluosi – toli nevažiuosi.
Tai apgaudinėja ar ne?
O kas čia žino. Visgi, yra keletas ženklų, jog grožio guru kabina makaronus:
- Reklaminiai video pasirodo periodiškai.
- Reklaminių video yra žymiai daugiau nei sukurtų nuoširdžiai.
- Viename makiažo pamokos video naudojama per daug produktų (suprantu, kad menkai nusimanančiam gali būti sunku atskirti, bet rupūs miltai, 5 paakių maskuoklių vienu metu nereikia niekam!)
- Video komentaro skiltyje parašoma konkreti nuoroda, kuria galima įsigyti ar gauti nuolaidą paminėtiems produktams. O vlogeris būtinai priduria, kad pirktumėte tik per ją!
- Grožio guru sukurtuose video nuolat minimos tų pačių gamintojų prekės.
- Vlogeris apžvelgia jam neaktualius ir nereikalingusgaminius (natūraliai angeliško lygumo odą turintis grožio guru vargiai gali patarti, kuris aknės gydymui skirtas kremas – veiksmingiausias).
- Tas pats produktas vienu metu įtraukiamas į daugybės grožio guru video.
- Po tam tikro laiko vlogerio nuomonė apie kosmetikos produktą ar gamintoją drastiškai pasikeičia į blogąją pusę.
Daugiau įdomybių – Facebook puslapyje!