Quantcast
Channel: vinted.lt Blogas
Viewing all articles
Browse latest Browse all 445

Argano aliejus: produktas, kurio į jokį kitą nekeisčiau

$
0
0

                        

      Jeigu manęs kas paklaustų, ką iš grožio priemonių dievinu labiausiai - net negalvojusi pirmą vietą skirčiau argano aliejui. Tai bene vienas rečiausių augalinių aliejų pasaulyje, spaudžiamų Maroke, kur pelnytai yra vadinamas baltuoju auksu. Tik šioje šalyje - ir niekur kitur daugiau pasaulyje - auga argano medis. Dėl susirūpinimą keliančio nykimo (anksčiau buvo kertamas medienai), šis plačialapis medis saugomas UNESCO.


      Auga lėtai, pirmuosius 14 metų neveda jokių vaisių, o tam, kad gauti litrą aliejaus, prireikia net 8 kilogramų vaisių ( vieno medžio metinis derlius). Tai viena priežasčių, kodėl šis aliejus yra ir vienas brangiausių. 


      Aliejaus spaudimu užsiima berberės moterys. Tai joms suteikia ne tik darbą, bet ir finansinę nepriklausomybę, galimybę susitikti su turistais, netgi mokytis (kai kurie kooperatyvai užsiima ir edukacinėmis programomis). Vos tik susikūrė pirmosios kooperacinės bendruomenės, moterys gavo galimybę išeiti iš namų židinio ir parnešti šeimai pinigų. Anksčiau vyravo nuomonė, jog moterims darbe ne vieta, todėl vyrai gana sunkiai jas išleisdavo dirbti, tačiau šiandien situacija gerokai pasikeitusi. Daugybė moterų kas dieną susirenka darbo patalpose ir linksmai dainuodamos žingsnis po žingsnio rankomis spaudžia aliejų. 

Nuotrauka iš: http://0.tqn.com/d/moroccanfood/1/0/W/G/-/-/argan-fruit-interior-collage.jpg

      Kelias nuo vaisiaus iki aliejaus yra nepaprastai ilgas. Visų pirma, berberės moterys kruopščiai surenka vaisius ir palieka juos džiūti saulėje. Nuo išdžiovinto kevalo lengviau atskirti tam tikras jo dalis. Naudodamos dvejus akmenis, moterys švelniais ir kruopščiais smūgiais atskiria išdžiuvusį sluoksnį nuo riešuto. Tada tokia pačia technika praskeliamas riešutas ir išimamas branduolys, iš kurio ir bus spaudžiamas aliejus. Jo spaudimui naudojamos specialios girnos. Tam, kad gautų 1 litrą aliejaus, moterys 20 valandų suka akmeninės girnos rankeną. Šio įrenginio lataku išbėga tirštas rudos spalvos skystis, kurį darbininkės maišo rankomis, kol šis pradeda tirštėti, ir nuo jo atsiskiria grynas aliejus. Po tokio alinančio kelių dienų proceso, moterys save palepina išsitepdamos veidą ir kūną su ant rankų likusiu aliejumi. Kadangi peržiūrėjau galybę reportažų, negaliu nesistebėti, kokie jaunatviški jų veidai ir kokios puikios rankos!

                        GIRNOS  Nuotrauka iš: http://www.anca-maroc.com/sites/default/files/img3.jpg

      Šitokiu (rankiniu) būdu spaustas aliejus naudojamas maisto gamybai. Beje, yra ir šaltasis-mechaninis spaudimo būdas. Technika mažai kuo skiriasi, tačiau jau paskutiniame etape, kuomet spaudžiami branduoliai, naudojamas kiek kitoks įrenginys. Toks spaudimas užtrunka iki 2 valandų ir, kaip teigia kooperatyvų šeimininkės, tokiu būdu spaustas aliejus yra vadinamas kosmetinio naudojimo. Įrenginys buvo sukonstruotas dar visai neseniai. Be abejo, aliejus, spaudžiamas rankiniu būdu, taip pat gali būti naudojamas odai, tačiau turint omenyje tai, kad pardavimo mąstai kosmetikai yra tiesiog neįtikėtini, moterys fiziškai negali suspėti pagaminti tokių kiekių aliejaus, todėl ir buvo pradėtas ieškoti sprendimas, kaip tą spaudimą pagreitinti. Šaltasis spaudimas ne iš tolo nenusileidžia rankiniam!

      Argano medžiai auga ir neša derlių jau nuo neatmenamų laikų. Mamos aliejumi masažuoja vaikus, o štai Maroko tradicinėje medicinoje naudojamas jis gydo jaunatvinius spuogus, egzemą, kitus odos uždegimus, įtrūkimus ar nudegimus. 

      Išoriškai argano aliejus dažniausiai yra naudojamas veido ar kūno odai bei plaukams. Turtingas vitaminu E bei gausus antioksidantų, jis pasižymi odą atkuriančiomis, raukšles lyginančiomis ir saugančiomis savybėmis. Dėka jų, jis puikiai tiks brandžiai odai. Taip pat aliejus stangrina, minkština, ramina sudirgusią odą. Tai aliejus, tinkamas visiems odos tipams, neišskiriant nei riebios odos. Riebios odos savininkėms sureguliuoja sebumo išskyrimą, o sausai grąžina reikiamą drėgmės balansą. 

Asmeninė patirtis: paskutiniu metu sumąsčiau paeksperimentuoti su savo veido oda. Nors nenaudoju jokio naktinio kremo, sugalvojau, jog galėčiau tiesiog imti ir pabandyti. Nereikia pamiršti, jog aliejai ne drėkina, o maitina odą, todėl jeigu Jūs sugalvosite tokį eksperimentą atlikti šiltos dienos metu - galite nukentėti. Iš esmės oda maitinama tik šaltuoju metų laiku arba, jeigu pakankamai drėkinate vasarą, galite pamaitinti nakties metu. Jeigu leisitės į tokią "avantiūrą", nepamirškite derinti maitinimo su drėkinimu. Taigi, dieną drėkiname (bent jau šiuo metų laiku!), o naktį valgydiname. Taip aš dariau visą mėnesį su keliomis mažomis pertraukėlėmis (dėl jų kalta aš pati). Kiekvieną kartą atsibudusi jausdavausi labai gaiviai, oda būdavo švelni ir iš pažiūros tikrai pamaitinta, stangresnė, su laiku dingo nušerpetoję odos ploteliai, tempimo jausmas. Jeigu iškildavo koks mažas spuogelis, jis tuoj pat sumažėdavo, kol visai dingdavo. Po mėnesio savo odos būklę galiu įvertinti labai gerai (jeigu gerčiau daugiau vandens, vertinčiau puikiai).

      Veidui užtenka vos kelių lašelių. Nesusipilkite pusės buteliuko :) Ir nepamirškite - tepkite tik ant švariai nuvalytos, hidrolatu sudrėkintos odos. Galite įtrinti švelniais masažuojamaisiais judesiais - juk tepatės tikrų tikriausiu auksu!

      Argano aliejus, kaip jau minėjau, gali būti naudojamas ir plaukams. Pakalbėkime apie merginas, desperatiškai ieškančias priemonių skilinėjantiems plaukų galiukams. Argano aliejus čia, beje, nepralenkiamas ir pranoks bet kokius Jūsų L'oréal, Avon ar bet kokius kitus pramoninius serumus, kurie neretai žaidžia žodžiu "aliejus" ar yra prifarširuoti silikonų. Turiu Jus eilinį kartą nuliūdinti - rezultatas džiugins tik tol, kol naudosite. Nutraukus tokio gaminio naudojimą, po kurio laiko vėl džiaugsitės "išsižiojusiais" plaukų galiukais. Silikonas užpildo plauką, todėl Jums atrodo, jog jis išsilygino. Taip, tik atrodo. Na, o apie marketingo triukus net kalbėti neverta. Pasiimkite bet kurį Jūsų turimą argano aliejaus serumą (turiu omeny tą buteliuką, ant kurio parašyta "Argano aliejus" ar "Su argano aliejumi" ir kurį pirkote kokiame nors "Droge" ar "Douglas") ir pasakykite, kurioje sudėties vietoje matote Argania Spinosa Kernel Oil? Tikrai ne pirmoje ir tikrai ne vidurinėje. Greičiausiai paskutinėje dalyje. Na, ten, kažkur prie galo. Būtent dėl tokių apgavysčių aš ir nusprendžiau gydyti savo plaukų galiukus kitokiomis priemonėmis. 

Asmeninė patirtis: Argano aliejų plaukų galiukams pirmą kartą nusipirkau maždaug prieš pusantrų metų. Tada n metų kenčiau nuo nesibaigiančio galiukų lūžinėjimo, šakojimosi. Tai mane pradėjo vesti iš proto, nes augant plaukams, jie visuomet plonėdavo. Turbūt bent kas antra moteris supranta, kokia tai bėda. Taigi, pasidomėjau, nusipirkau, nusikirpau galiukus ir pradėjau ilgą gydymo procesą. Lygiai metus laiko (o gal net daugiau) kas vakarą sudrėkindavau plaukų galiukus ir juos ištepdavau aliejumi. Tai man tapo tikru ritualu, kurio neleisdavau sau užmiršti net išvykus į svečius. Visuomet su savimi turėdavau buteliuką. Per tuos metus dar du ar tris kartus esu pakirpusi galiukus. Vieną vakarą tiesiog nustojau naudoti aliejų ir dabar, kai praėjo jau maždaug pusę metų, mano plaukų galiukai vis dar sveiki. Man tai tiesiog neįtikėtina. Iš tiesų metus gal ir nereikėjo naudoti, tačiau tas ritualas man labai patiko. Jaučiausi lyg daryčiau sau kažką labai naudingo, gero ir mielo. Žinoma, dar ir dabar bent kartą per savaitę ar per dvi pasidarau plaukų kaukę be jokio papildomo aliejaus, tik argano. Mes labai gerai susidraugavę :) Jeigu tepsite plaukus aliejumi (bet kokiu), nepamirškite sudrėkinti jų. Sausų plaukų joks aliejus "nepaims". Drėgmė padeda aliejui įsiskverbti ir galų gale veikti. Nepamirškite galvos apsukti šiltai rankšluoščiu. Šiluma taip pat padeda aliejui veikti. 

      Tikras argano aliejus bus atvežtas tik iš Maroko ir iš niekur daugiau pasaulyje. Nesigundykite pilstytais aliejais, apgaunančiomis reklamomis. Tikras argano aliejus niekuomet nekvepės rožėmis ar kitais dangiškais kvapais ir sudėtis jo bus tik viena - Argania Spinosa Kernel Oil.

 

 

Laura.

P.S. Apsilankykite www.apiegrozi.blogspot.com ir spauskite "patinka" FB puslapyje, jeigu tikrai tikrai patinka :)) https://www.facebook.com/apiegrozi


Viewing all articles
Browse latest Browse all 445